Töövalgustid kontoritele ja arvutitöökohtade valgustid
Töökoha valgustusMiljonid inimesed veedavad suure osa oma elust kontoritöökohas või kodus töötades. Piisav valgustus vähendab või isegi kõrvaldab silmade pingutustunnused: Väsimus, silmade ebamugavustunne ja peavalu. Need asenduvad tõhususe, motivatsiooni ja üldise uue füüsilise ja vaimse heaolu tunnetusega!
Lampenwelt'i peamised kategooriad
Korduma kippuvad küsimused töökoha valgustuse kohta
Õigusaktid
Töökoha valgustust reguleerivad õigusnormid - isegi Saksamaal. Need on loetletud töökoha määruse (ArbStättV) paragrahvis 6.1 "Üldnõuded ekraanitöökohtadele".
- Töölaudadel või tööpindadel peab olema vähepeegeldav pind ja need peavad olema paigutatud nii, et töö ajal ei oleks häirivaid peegeldusi ega pimestust. Madala pimestusväärtusega, st UGR<19, ja kaudse valgusjaotusega valgustid aitavad seda nõuet täita.
- Kooskõlas standardiga DIN EN ISO 12464 -1 peab valgustus mitte ainult vastama tööülesandele, vaid olema kohandatud ka töötaja individuaalsele nägemisele. Näiteks vanemate töötajate ja nägemispuudega inimeste jaoks on soovitatav suurem valgustustihedus 750 kuni 1500 luksi, samas kui noorem töötaja võib sama visuaalset ülesannet täita 500 luksi juures.
Tehnilised aspektid
Erinevad valgusallikad ei erine mitte ainult spektrivärvide olemasolu või puudumise poolest (tulemus on värviedastus), vaid ka valguse moodustavate spektrivärvide intensiivsuse poolest (tulemus on valguse värvus).
Valguse värvus / värvitemperatuur
Valguse värvust või värvitemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K) ja see kirjeldab valge valgusallika individuaalset värvust, mida üldiselt tajutakse kui "jahedamat" või "soojemat".
Valgustusvärvi määramist kelvinites ei tohi segi ajada värvimuutuvate valgustehnoloogiatega (RGB), mille puhul valgus võib särada näiteks punase, sinise, rohelise või kollase värvusega. Umbkaudselt eristatakse kolme heledat värvi:
- Soe valge (<3,300 kelvinit) = hubane valgus eluruumidesse.
- Universaalne valge (3,300 - 5,300 kelvini) = funktsionaalne töövalgus.
- Päevavalgus (> 5300 kelvinit) = sinakas valgus keldrites ja tehnilistes ruumides.
Värviedastus / CRI
Värviedastusindeks (CRI) näitab, kui loomulikud tunduvad objekti värvid vastava valgusallikaga valgustatuna.
CRI Ra 100 tähendab, et värvid taastoodetakse nii, nagu need oleksid päevavalguses. Ra >= 90 näitab väga head värviedastust, Ra >= 80 head värviedastust. Eluruumides ei soovitata kasutada valgusallikaid, mille väärtus on alla Ra 80, sest värvid võivad moonutada või muutuda halliks.
Valgustuse näited individuaalsete töökohtade, laudade rühmade ja avatud kontorite jaoks
Kaudse ja suunatud valguse hea suhe maksimeerib silmade jaoks mugavad valgustingimused ja väldib kõvade varjude tekkimist. Seetõttu kasutatakse iga valgustussituatsiooni jaoks mitu valgustit, näiteks LED-paneel suure ruumi valgustamiseks ja lauavalgusti toeks.\ Mõned valgustid, näiteks laepesuvalguse valgustid, võivad samuti toota mõlemat liiki valgust: kaudset valgust, mis paistab lae poole ja peegeldub sealt, ja otsevalgust, mis valgustab töökohta.
Rippvalgustid võivad olla alternatiiviks kontori põrandalampidele. Need on tänu hajutitele või ruloodele täiesti pimestusvabad.
Regulaarselt kasutatav kodukontor väärib samu valgustustingimusi kui üks töökoht ettevõtte kontoris ja seda saab kohandada.
Laualamp on ruumi säästev alternatiiv põrandalambile. Arvesse tuleb võtta ka valguse värvust ja värviedastust.
Täiendavad tippfunktsioonid töövalgustite jaoks kontoris
Parem töökvaliteet ja lõõgastumine tänu automaatselt reguleeritavale värvitemperatuurile.
Ekraani viltpaneelid heli neeldumiseks, näiteks avatud klienditeeninduse kontoris.
Valgustuse säästlik kasutamine ja töötajate mugavus tänu täpsetele kohalolekuanduritele.
Bluetooth, grupi/soojendusjuhtimine, temperatuuri, mürataseme ja õhukvaliteedi andurid.