Valgustus lasteaias
Tervislik areng ja turvalisus tänu sobivatele valgustingimusteleIga lasteaia eesmärk on pakkuda lastele hoolivat ja hooldavat keskkonda, kus nad saavad arendada oma sotsiaalseid, emotsionaalseid, loomingulisi ja kognitiivseid oskusi. Loomulikul päevavalgusel on siinkohal suur roll, sest päikesevalgus stimuleerib ainevahetust ja aitab seega oluliselt kaasa tervisele ja heaolule ning füüsilisele ja vaimsele võimekusele. Kuigi suur päevavalguse osakaal on seetõttu köögis oluline, ei ole see alati ja kõikjal kättesaadav. Siin tuleb mängu kunstlik valgustus. Õige valgustus lasteaedades täiendab mõistlikult päevavalgust ja loob õhkkonna, kus lapsed tunnevad end turvaliselt ning mis suurendab õppimis- ja mängurõõmu.
- Tervisliku arengu edendamine elavas keskkonnas
- Päevavalguse ja kunstliku valgustuse tõhus kombinatsioon
- Spetsiaalselt üksikutele valdkondadele kohandatud valguslahendused
Lumories.eeTeie valgustusprojekt koos
Lasteaia valgustus sõltub ruumide kasutamisest ja sellega seotud visuaalsetest ülesannetest. Eesmärk on tagada helge, meeldiv ja pimestusvaba valgustus, et toetada aktiivset mängu, luua puhkealasid ja suurendada turvalisust. Hästi kavandatud päevavalguse ja kunstliku valgustuse kombinatsioon võib luua optimaalsed tingimused, mis mõjutavad positiivselt laste heaolu.
Lumories.ee Usaldage valgustuse projekteerimise eksperte, kellel on laialdane kogemus tööstusharus.
Lampid ja valgustid lasteaia valgustamiseks
Lasteaedade valgustamiseks on soovitatav kasutada paindlikku valgustuskontseptsiooni, mis pakub igale ruumile ja tegevusele kohandatud individuaalseid lahendusi. Seetõttu on universaalsele valgustuslahendusele eelistatud päevakeskuse jaoks kohandatud valguskontseptsioon. Asjakohane lasteaia valgustus parandab õhkkonda ja kombineerib erinevaid valgusallikaid, et soodustada lasteaia aktiivsetes tsoonides keskendumist tervisliku päevavalgusega lampide abil, tugevdada biorütmi ning muuta õppimine ja mängimine lõbusamaks. Lisaks sellele kasutatakse hubaste puhkealade ja puhkenurkade loomiseks soojas toonis valgustid.
Hea lasteaia valgustuse eeskirjad
Lasteaedade ja lastehoiukeskuste valgustuse suhtes kohaldatakse õnnetuste ennetamise eeskirju, töökohti käsitlevaid tehnilisi eeskirju ja erinevaid standardeid, nagu DIN EN 12464-1 või DIN 5035. Nõuete täitmine tagab lastele soodsa keskkonna. Nende nõuete hulka kuulub näiteks minimaalne valgustustihedus ligikaudu 300 luksi. Samuti on oluline vähendada pimestamist, mistõttu kasutatakse valgustid, mille UGR <19 või <22. Oluline on ka kõrge värviedastusindeks RA >80, sest lapsed peaksid tajuma võimalikult elutruud värve. Valgustusdisaini osana on mõttekas kaasata ka inimkeskse valgustuse (HCL) uuringud. See hõlmab valguse automaatset, intelligentset kohandamist päeva harmoonilise kulgemise ja laste bioloogiliste vajadustega. Suurema sinise komponendiga valgusel on aktiveeriv mõju ning see soodustab keskendumist ja tähelepanelikkust. Suurem punakat värvi valguse osakaal seevastu soodustab lõõgastumist ja tervislikku ärkamis- ja unerütmi.
Lampid ja valgustid lasteaia valgustamiseks
Rühmaruumide ja mänguruumide valgustus võimaldab lasteaialastel oma ümbrust avastada ja uurida. Tasakaalustatud valgustuskontseptsioon pakub valgustuslahendusi, mis saavutavad vähemalt 300 luksi heleduse. Koos värviedastusindeksiga vähemalt Ra 80 tagab see värvide ja detailide täpse äratundmise, et treenida visuaalset tajumist. Üldjuhul kasutatakse sooja valget valgust (värvitemperatuur <3 300 kelvini), mida ka lapsed tajuvad hubasena ja mugavalt. Et vähendada häirivat pimestust või peegeldusi ning luua meeldiv õpi- ja mängukeskkond, on soovitatav kasutada mattpindu ning tagada kaudne valgustus ja valguse ühtlane jaotumine. Eriti aktiivsetel aladel tuleb samuti märkida, et valgustid peavad olema löögikindlad ja pallikindlad. See hoiab ära ohtlike valgustiosade kukkumise. See vähendab oluliselt vigastuste ohtu.
Hubase nurga valgustus peaks looma lõõgastava atmosfääri. Erinevalt mängualast, kus on vaja heledat ja aktiivsust soodustavat valgustust, on siin soovitav valida ümbritsev valgustus suurema punase värvi osakaaluga. See valgus mõjub lastele rahustavalt, eriti enne uinakut või vaiksete tegevuste, näiteks valjusti lugemise ajal. Soovitatav võimalus on valgustuse automaatne kohandamine vastavalt päevarutiinile või käsitsi kohandamine vastavalt meeleolule. Dimmerdatavad lae- või seinavalgustid võimaldavad reguleerida valgustugevust vastavalt vajadusele. Hommikul või aktiivse mängu ajal võib valgustuse veidi heledamaks muuta, samas kui näiteks enne keskpäevast puhkust seda hämardatakse. Valgustust reguleerides saavad lapsed oma mõnusat nurgakest veelgi rohkem nautida ja tunda end seal täiesti turvaliselt.
Lasteaia sanitaarruumide valgustust kasutatakse harvemini kui näiteks mänguala või mõnusat nurgakest. Automaatne valgustuse juhtimine on seega hea valik sanitaarruumide valgustuse tõhusaks korraldamiseks. See tagab, et valgustus lülitub sisse ainult siis, kui seda tegelikult vajatakse. See vähendab tõhusalt elektrikulusid, mis ei ole mitte ainult majanduslikult mõistlik, vaid ka keskkonnasõbralikum, kuna energiatarbimine väheneb märkimisväärselt. Mis puutub valguse kvaliteeti, siis ka siin on soovitatav kasutada sooja valget valgust, mis loob hubase atmosfääri ja annab turvatunde.