Valgustuskontseptsioonid kodu jaoks
Lisaks mööblile, värvidele ja materjalidele mängib maja või korteri sisustamisel heaolu loomisel olulist rolli ka valgustus. Kui olete ehitus- või renoveerimisfaasis, saate aktiivselt sekkuda valgustuskontseptsiooni tulevastesse võimalustesse, teavitades (sise)arhitekti või elektrikut oma nõuetest. Piisav hulk lae- ja seinaliitmikke ning pistikupesasid loob hea aluse paindlikule valgustuskontseptsioonile. Kuid isegi kui teie enda valmismaja, korterelamu või üürikorteri ühendused on fikseeritud, võite maksimeerida meeldivat valgustust nutika valgustuskontseptsiooniga, mis koosneb põhi-, tsooni- ja ümbritsevast valgustusest ning õigetest valgustitest.
Mis on valgustuskontseptsioon?
Nii eluruumides kui ka välitingimustes on oluline nii täiuslik orienteeritus kui ka parim hea valgus. Lisaks sellele peab olema piisavalt valgust eriliste tegevuste, nt lugemise või töötamise jaoks. Hea valgustuskontseptsioon kombineerib seega otsevalgustuse ja kaudse valgustuse, et tagada alati parimad valgustingimused.
Tänapäeval ei ole valgustid aga enam ainult funktsionaalsed valgusallikad: valgusti disaini saab kohandada isikliku sisustusstiili järgi tänu suurele valikule sisustustrendidele ja populaarsetele elustiilidele alates modernist kuni Scandi, maamaja või klassikalisest kuni vintage.
Kaasaegne valguskontseptsioon teie nelja seina jaoks kombineerib erinevaid valgusallikaid, mis sobivad teie isikliku sisustusstiiliga ja pakuvad alati õiget valgust igas olukorras.
Nutika valgustuse kontseptsiooni on tänapäeval lihtsam realiseerida kui kunagi varem. Alustamiseks on vaja vaid nutikat LED-valgusallikat või üldiselt nutikat valgustustoodet, millel on püsivalt paigaldatud LED-valgustustehnoloogia.
Mis on oluline hea valgustuse jaoks ehitusfaasis?
Valgustuse planeerimine on arhitekti või spetsiaalselt selleks tellitud sisekujundaja ülesanne. Elektrik võtab üle planeeritud ühenduste paigaldamise. Hooneomanikuna saate ja peaksite siiski piisavalt varakult tutvuma projektidega, et hiljem saaksite rakendada head valgustuskontseptsiooni. Selle saavutamiseks peaks hoone omanik juba varakult mõtlema valgustuse projekteerimisele, lähtudes ruumiplaanidest. See hõlmab selliseid aspekte nagu:
- Päevavalguse osakaal ruumi kohta: Kas on ruume, kus puudub juurdepääs päevavalgusele või kus on väikeste akende või orientatsiooni tõttu eriline vajadus kunstliku valguse järele?
- Kas mõnes ruumis tuleks paigaldada ripplagi, et paigaldada kohtvalgustid?
- Kas eluruumides on planeeritud seinaühendused, et luua siseruumides mitmekesine valguskontseptsioon?
- Kas on piisavalt pistikupesasid, et ühendada kõik elektriseadmed ning jätta võimalus igal ajal lisada laua- ja põrandalambid? See on eriti oluline kavandatud diivanite, tugitoolide ja tööruumide läheduses, aga ka sellistes käikudes nagu koridor.
- Väliala nõuab ulatuslikku planeerimist. Siinkohal tuleb kaaluda nii süvistatavate kohtvalgustite kui ka teevalgustite, sokkelvalgustite ja fassaadi seinaliitmike ühendusvõimalusi. Lae- ja rippvalgustid kaetud välitingimustes on väga moodsad ja seetõttu tuleks neid planeerimisel arvesse võtta.
- Aruka valgustuse kontseptsioonid ei ole sageli seotud hoone elektripaigaldisega. Siiski on olemas ka juhtmega süsteemid. Seega võite hakata nutikodude peale mõtlema juba ehitusfaasis.
Millised valgustuse tüübid on olemas?
Hea valgustuskontseptsioon ühendab alati kolm põhilist valgustustüüpi. See muudab valgustuskontseptsiooni mitmekülgseks, rakenduspõhiseks ning lõpuks ka harmooniliseks ja atraktiivseks.
Tuntud ka kui üldvalgustus. See viitab ühele või mitmele valgusallikale, mis tagavad ühtlase ja tervikliku heleduse. Parimad näited on rippvalgustid ja laevalgustid.
Tuntud ka kui pindalavalgustus. See viitab valgusallikatele, mis annavad teatud tegevuste jaoks rohkem valgust konkreetses kohas. Üks näide on kaarvalgustite otsevalgus.
Tuntud ka kui dekoratiivne valgustus. See viitab valgusallikatele, mida ei kasutata peamiselt heleduse tagamiseks, vaid meeleolu parandamiseks. Üks näide on LED-ribade või laualampide kaudne valgus.
Milline valgus sobib eluruumidesse?
Selleks, et otsustada, milline valgusallikas (või püsivalt paigaldatud valgusdioodidega valgusti) sobib millisesse ruumi eriti hästi, tasub vaadata valgusallika kõige olulisemaid omadusi. Kogu see teave on esitatud lambi või valgusti tootekirjelduses.
Kõik valge ei ole ühesugune. Valguse värvus, mida nimetatakse ka värvitemperatuuriks, näitab, kui soojaks või külmaks tajutakse konkreetse valgusallika valgust. Eluruumides kasutatakse tavaliselt sooja valgust <3 300 kelvini. Töötamiseks kasutatakse universaalset valget valgust (3300 kuni 5300 kelvini). Külma, nn päevavalget valgust kasutatakse peamiselt tehnilistes ruumides.
Valgusallika värviedastus määrab, kas kõik värvid ruumis on täielikult taasesitatud. Seda mõõdetakse CRI väärtusega. CRI väärtus 100 vastab reprodutseerimisele nagu päevavalguse tingimustes. CRI >80 on väga soovitatav eluruumide jaoks ja avaldab nähtavalt positiivset mõju näiteks sisekujundusele, seinavärvidele, riietusele, piltidele ja toidule.
Valgusallika heledust arvutatakse nüüd vattide asemel luumenites. Väärtus on alati olemas olnud, kuid vatt on igapäevaelus kinnistunud. Eeliseks on see, et tänapäeval saab valgusallikas viidata hõõglampidele võrdlusarvuna - 800 luumenit vastab näiteks vanale 60-vattisele hõõglambile. Eluruumide puhul soovitatakse 100-150 luumenit ruutmeetri kohta.
Kuidas valgustada oma ruume õigesti?
Elutoas tagavad laevalgustid, mitme leegiga laevalgustid või LED-paneelid suure ala üldvalgustuse. Lisaks seinavalgustite ühendustele, mida saab kasutada ka dekoratiivsetel eesmärkidel, on olulised ka laualampide ja põrandavalgustite pistikupesad. Lae valgustid koos lugemisvalgustiga pakuvad hubast kaudset ja otsest valgust lugemiseks. Ambiente pakuvad näiteks LED-ribad.
Uuringus on oluline heleda ümbritseva valgustuse ja paindlikult reguleeritava, ideaalis timmitava tsoonivalgustuse kombinatsioon. Professionaalsetes kontorites kasutatakse sageli standardseid kontorilampe, mõnikord otsese ja kaudse valguse komponentidega. Kodus seevastu kasutavad inimesed sageli laevalgustite, süvistatavate kohtvalgustite ja laualampide kombinatsiooni.
Vannitoas kasutatakse mitmevalgustit laevalgustid, mis annavad valgust vannitoa igasse nurka. Lisaks on peeglil sageli peegelvalgustus, mille jaoks on vaja seinaliitmikke. Vannitoas kasutatavad valgustid peavad vastama niiskuskaitsele esitatavatele erinõuetele ja seetõttu on neil sõltuvalt kaitsealast kõrge IP-kaitseklass. Üks näide on IP68 klassi sisseehitatud valgustid, mis on mõeldud vahetult duši ja vanni piirkonda: need on kaitstud selle eest, et nad ei jääks pidevalt vee alla.
Klassikaline valgusallikas söögisaali valgustamiseks on rippvalgusti, mille kuju, suurus ja mitu leeki on kooskõlas söögilaua mõõtmetega. Üks näide on mitme leegiga rippvalgusti, mis on rivis pikliku laua jaoks. Valgustuskontseptsioon muutub väga mitmekesiseks, kui söögitoas kasutatakse seinavalgustit, mis annab meeldivat kaudset valgust alternatiivina rippvalgustitele. Mööblituled kapis loovad stiilse atmosfääri.
Hele laelamp annab magamistoas valgust orienteerumiseks, riietumiseks ja muuks otstarbeks. Õhtuks on valgus siiski sageli liiga ere ja seetõttu täiendavad seda voodilambid või püsivalt paigaldatud seinavalgustid, mõnikord koos lugemisvalgusega. Kui te planeerite rippvalgustite jaoks laepunktid, saab neid stiilselt riputada mõlemale poole voodit. Oma unistuste magamistoa ja selle valgustuskontseptsiooni peale võib hakata mõtlema juba ehitusjärgus.
Köögi üldvalgustuseks kasutatakse kaasaegseid LED-paneele, mitme leegiga laevalgustid, laevalgustid või rippvalgustid, mis annavad valgust suurele alale. Kuna köögis on köögikappide tõttu palju nurki ja seal töötatakse mitmes eri asendis, kasutatakse mööblivalgusteid tööpindade valgustamiseks. Rippvalgustite kasutamine leti kohal on väga stiilne.
Väljaku valgustuskontseptsioonid
Aia valgustuskontseptsioonid on väga erinevad ja sõltuvad asukohast. Nagu niisketes siseruumides, on ka välitingimustes oluline tagada, et IP-kaitseklass vastaks paigalduskohale. Kahtluse korral on meie klienditeenindus alati valmis vastama teie küsimustele.
Valgustuskontseptsioonid kaubandusprojektide jaoks
Kommertsprojektide valgustuse projekteerimisel ei lähtuta mitte ainult individuaalsest ettevõtte identiteedist, vaid ka olemasolevast eelarvest ja õiguslikest standarditest. Seetõttu kasutatakse professionaalset valgustuse projekteerimist nii toitlustusasutustes, hotellides, kaupluste ja messide valgustuses kui ka muudes valdkondades, näiteks haridusasutustes või avalikes ruumides. Meie asjatundlikud ja kogenud valgustusdisainerid on valmis võtma vastu mis tahes väljakutse.