Värvitemperatuur / kelvin
lihtsalt selgitatudVärvitemperatuur, mida nimetatakse ka valguse värvuseks, muudab ruumi atmosfääri. Erinevad valgusvärvid muudavad selle soojemaks või jahedamaks. Seetõttu on oluline uue valgusallika või püsivalt paigaldatud LED-tehnoloogiaga valgusti ostmisel pöörata tähelepanu värvitemperatuurile, et valida elamiseks ja töötamiseks sobiv valgus.
Meie parimad soovitused
Valgusallikate ostmine vastavalt valguse värvusele
Milline on värvitemperatuur / valguse värvus?
Erinevalt värvilisest (RGB) valgusest viitab värvitemperatuur alati valge valguse mõjule. Iga valgusallikas koosneb erinevatest spektrivärvidest. Nende värvide summa annab (erineva) valge värvuse, mida tajutakse kui "sooja", "neutraalset" või "jahedat". Värvitemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K).
Erinevad kasutuses olevad valgusvärvid
soeemne valge valgus (alla 3300 K)_
universaalne valge valgus (3,300 kuni 5,300 K)_
Päevavalgus valge valgus (üle 5300 K)_
Soe valge
<3.300 KelvinIdeaalne valgus lõõgastumiseks ja elamiseks. Sellel on soe ja hubane mõju ning seetõttu kasutatakse seda peamiselt elutoas, söögitoas või magamistoas.
Universaalne valge
3,300 kuni 5,300 kelvinitFunktsionaalne valgus, mis soodustab keskendumist ja sooritust. Seetõttu kasutatakse seda eelkõige tööruumides, köögis ja vannitoas.
Päevavalgus
>5,300 KelvinKõrge sinise sisalduse tõttu on "külmvalgel" biorütmi aktiveeriv mõju. Seda kasutatakse tööstuses ja erasektoris, nt keldris või töökojas.
Faktid kelvini, valguse värvi ja värvitemperatuuri kohta
Jah, seda lisafunktsiooni nimetatakse CCT kontrolliks. See võimaldab üksikuid valgusallikaid paindlikult kasutada erinevates olukordades. Vastavate valgusallikate ja LED-valgustite puhul toimub seadistamine kaugjuhtimispuldi abil ning nutika kodu valgustussüsteemide puhul nutitelefoni või hääljuhtimise abil.
Tavalise lambipirni värvitemperatuur on umbes 2700 kelvini. Isegi tänapäeval peetakse lambipirni valgust ikka veel täiuslikuks elutähtsaks valguseks. Seepärast on kaasaegsed valgusallikad, näiteks LED-lambid, valguse kvaliteedi ja välimuse poolest selle valgusallika eeskujuks.
Kaasaegne kontorivalgustus tugineb automaatselt reguleeritavale värvitemperatuurile ja heledusele, et toetada biorütmi ja seega töötajate tervist: inimkeskne valgustus (HCL). Progresseerumine: suurenev heledus ja aktiveeriv valgus hommikul kuni sooja valge valguseni õhtul (5500 kuni 2700 K).
Looduslik päevavalgus on sinakas, mille värvitemperatuur on üle 5500 kelvini, sõltuvalt kellaajast. Nimetus "päevavalgus" sinakas valgusallikate kohta tuleneb samuti loodusliku päevavalguse heledast värvusest. Sarnaselt tõelise päevavalgusega on sellel valgusel stimuleeriv mõju.