Nõustaja
Mis on ZigBee

ZigBee

majade ja ärihoonete jaoks

ZigBee on energiatõhus raadioprotokoll, mis on mõeldud väikese andmemahuga traadita võrkude jaoks. See hõlmab eelkõige aruka kodu automatiseerimist, st valgustuse, ruloode ja muude seadmete automatiseerimist. ZigBee tooteid saab sujuvalt integreerida nutikodu süsteemidesse, nagu Philips Hue, ja neid saab seejärel juhtida keskse rakenduse - antud juhul Hue rakenduse - abil. ZigBee 3.0 kasutuselevõtt on loonud ühtse standardi kõigile seadmetele võrku ühendatud hoonetes, mis suurendab oluliselt ühilduvust.

ZigBee logo

Mida on vaja teada

ZigBee kohta
Milliseid funktsioone pakub ZigBee
Milliseid funktsioone pakub ZigBee?

ZigBee-d saab kasutada paljude igapäevaste rakenduste jaoks. Võrgustatud hoones (ja selle välisalal) saab seadmeid sisse ja välja lülitada ning juhtida rakenduse või hääle abil. See hõlmab näiteks valgustuse timmimist, mootoriga ruloode ja ruloode juhtimist ning küttejuhtimist.

Millised on ZigBee eelised
Millised on ZigBee eelised?

ZigBee-seadmed on omavahel ühendatud traadita võrgusilma võrku. See tähendab, et ulatust saab peaaegu suvaliselt laiendada. Madal energiatarbimine võimaldab integreerida akutoitel töötavaid andureid ja lüliteid. ZigBee-seadmed ühilduvad ka selliste nutikodu süsteemidega nagu Philips Hue.

Kas ZigBee on parem kui WLAN
Kas ZigBee on parem kui WLAN?

Võrreldes WLANiga on ZigBee eeliseks see, et traadita standard ei ole piiratud ruuteri levialaga. ZigBee-seadmed suhtlevad omavahel - iga seade on nii käsu saatja kui ka vastuvõtja. Näiteks edastatakse elutoast tulev signaal välisvalgustusse.

Kui kaugele ulatub ZigBee?

Nagu WLAN/WiFi ja Bluetoothi puhul, on raadioside ulatus 10-20 meetrit, sõltuvalt ülekandevõimsusest. Valikut võivad mõjutada sellised tegurid nagu ehitusmaterjal ja selle paksus, aga ka sisekujundus - nt vinüültapeet. ZigBee toodete vaheline side (võrgusilma võrk, võimalik ka Bluetooth võrgusilma tehnoloogia abil) võib suurendada leviala: Kõik aktuaatorid moodustavad omavahel raadioteed. Kui saadetakse signaal - näiteks valguse sisselülitamiseks -, otsib signaal parima võimaliku tee andmeedastuseks. Ainult kahe toote vaheline kaugus ei tohi ületada 10-20 meetrit.

ZigBee vahemik

Millisteks rakendusvaldkondadeks ZigBee sobib?

Kodu- ja hooneautomaatika

Koduautomaatika rakendusvaldkondade hulka kuuluvad valgustus, küte, rulood ja kaamerad. ZigBee tooted ei ole juhtmega ühendatud. See tähendab, et ZigBee-seadmeid saab kasutada mitte ainult omanike kodudes, vaid ka üürikorterites ja lihtsaks järelpaigaldamiseks. Kolimisel võtate tooted lihtsalt kaasa.

Võrgustiku loomine õues

ZigBee-tooted parandavad ka mugavust ja ohutust välitingimustes. Võrguvõrk võib jõuda igasse nurka õuealal ja näiteks aiamajja. Lisaks välistuledele tagavad eraldi akutoitel töötavad andurid ja välikaamerad kinnistul igakülgse lisaturvalisuse.

Tööstus
Tööstus ja muud ametid

Professionaalses sektoris avaldab ZigBee muljet oma madala energiatarbimise ja ulatusega. Isegi selliste arhitektuuriliste väljakutsete puhul nagu raudbetoonseinad, on hoone automatiseerimiseks ja järelevalveks palju võimalusi. Ka tagantjärele paigaldamine on võimalik ilma tislerite või juhtmete paigaldamiseta.

Kas ZigBee on turvaline?

Andmeedastus rakenduse, keskuse ja ZigBee-seadmete vahel on krüpteeritud. Krüpteerimine kasutab 128-bitist AES-CCM algoritmi vastavalt ZigBee spetsifikatsioonile ja on seega pealtkuulamiskindel. Kui ZigBee-d kasutatakse peamiselt hoonesiseseks valgustuse juhtimiseks, on riskid piiratud. Tootjad töötavad pidevalt ka turvauuenduste kallal.

Mis on ZigBee-keskjaam ja millal seda vaja on?

ZigBee ilma Rummuta

ZigBee-seadmeid saab kasutada ka ilma juhtimiskeskuseta (nt Philips Hue Bridge). Sõltuvalt tootest võib funktsioonide valik olla piiratud. Samuti ei ole võimalik võrgusilma võrku kuuluvate seadmete vaheline suhtlus. Mõned tooted, nagu näiteks Q-Smart Home lights Paul Neuhausilt, on varustatud ka ühilduvate puldiga, mis võimaldab neid hõlpsasti juhtida ilma keskuseta.

ZigBee koos keskusega

ZigBee-keskus (sõltuvalt tootjast nimetatakse seda ka sillaks või väravaks) on süsteemi juhtimiskeskus. Ainult selle abil on võimalik võrgusilma võrgus olevaid erinevaid seadmeid omavahel suhelda või neid hääljuhtimisega või reisimise ajal juhtida. Kõige laialdasemalt kasutatav värav valgustuse juhtimiseks on Philips Hue Bridge. Enamikku ZigBee-toodetest saab sellesse integreerida. Teine levinud ZigBee-keskuse võib leida integreeritud Amazon Alexa Echo kõlarid.


Millised tootjad ja teenusepakkujad ühilduvad ZigBee-ga?

LEDVANCE SMART+
LEDVANCE SMART+
Muud ZigBee tooted
Muud ZigBee tooted

Mis on Zigbee Alliance?

ZigBee protokolli töötas välja ZigBee Alliance juhtorganisatsioonina. Selles organisatsioonis on ühinenud paljud tuntud tootjad, kes kõik toetavad ZigBee-d. Lisaks Philipsile ja teistele valgustitootjatele kuuluvad nende hulka Huawei, Amazon, Ikea, Busch-Jaeger, Bosch, Samsung, Siemens, Telekom ja Velux. Mais 2021 nimetati ZigBee Alliance ümber Connectivity Standards Alliance'iks (CSA) ja töötati välja uus tulevikustandard: Matter.

KKK: ZigBee värava kohta esitatud sagedased küsimused

Mis on ZigBee?

Kuidas ZigBee töötab?

Mida on ZigBee jaoks vaja?

Millised on ZigBee eelised/funktsioonid?

Kuidas ZigBee seadistada?

Millised ZigBee-seadmed on saadaval? Mis on ühilduv?

Milliseid rakendusi saab ZigBee juhtimiseks kasutada? Kuidas saab ZigBee-d kontrollida?