Hävitage valgusallikad õigesti
Paljud valgusallikad sisaldavad väärtuslikke ressursse, mida saab nõuetekohase ringlussevõtu kaudu uuesti kasutada. Lisaks sisaldavad mõned vanad valgusallikad, näiteks energiasäästulambid, väikestes kogustes kahjulikke aineid, mis võivad ohustada tervist ja keskkonda. Seetõttu ei tohi enamikku lampe ja valgusteid hävitada tavaliste olmejäätmete hulka, vaid need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumispunkti. Võimalik on ka tagasipöördumine jaemüüja juurde.
Quick-Check: valgusallikate kõrvaldamine
- Hõõglambid
- Halogeenlambid
- kompaktluminofoorlambid liiteseadisega või ilma (energiasäästulambid)
- Luminofoorlampide (luminofoorlampide) kasutamine
- lahenduslambid (sealhulgas metalliaurulambid)
- LED-lambid
Vana pirn katki? Ostke nüüd asenduspirnid!
Soovitame hiljemalt valgusallika vahetamisel minna üle LED-valgusele. LED-valgustustehnoloogia on pikema elueaga, säästab märkimisväärselt energiat ja pakub võimalust kohandada valgustust täpselt isikliku maitse ja kasutusalaga.
Hävitage lambid ja tuled õigesti
Hõõglampe võib visata olmejäätmete hulka, kuid mitte klaaspakendisse, sest metallhõõgniiti on raske klaasist eraldada.
Nii nagu hõõglambid - millega nad on tihedalt seotud - kuuluvad ka halogeenlambid kodumajapidamisjäätmete hulka, mitte klaasikonteinerisse.
Luminofoorlambid - mida sageli nimetatakse ka neoonlampideks - sisaldavad elavhõbedat ja need tuleb kõrvaldada ohtlike jäätmete kogumispunktis.
Elavhõbedasisalduse tõttu tuleb kahjustamata energiasäästulambid viia ohtlike jäätmete kogumispunkti või ringlussevõtukeskusesse. Kahjustatud energiasäästulampide puhul on allpool selgitatud menetlust.
Valgustid, nt ripp-, lae-, laua- või põrandalambid, loetakse elektrijäätmeteks ja seetõttu tuleb need ära anda kogumispunktis. See kehtib ka dekoratiivsete valgustite kohta, kuhu on püsivalt paigaldatud valgusdioodid, näiteks LED-paneelid või LED-ribad.
LED-lambid tuleb samuti ära anda kogumispunktis. Kuna tegemist on vanade elektriseadmetega, ei tohi neid tavaliste majapidamisjäätmete hulka visata. LED-lampides ei ole siiski kahjulikke aineid.
Mida teha katkiste või pragunenud energiasäästupirnidega?
Energiasäästulambid ei lähe tavaliselt katki, kui neid kasutatakse ettevaatlikult. Kui nende kasutusiga on ületatud, siis nad lihtsalt lagunevad. **Kui aga energiasäästulamp puruneb, pääseb välja elavhõbe, mis on tervisele kahjulik.
Jääge rahulikuks ja järgige neid samm-sammult juhiseid, et purunenud energiasäästupirn kiiresti, lihtsalt ja ohutult ära visata:
- Lülitage küte ja konditsioneer välja
- Lõhutage ruumi vähemalt 15 minutit
- Ärge viibige sel ajal ruumis
- Pange kummikindad
- Pühkige killud kokku jäiga papiga.
- Asetage ülejäägid õhukindlasse anumasse (nt konservipurk).
- Pühkige siledaid põrandaid niiske lapiga
- Asetage ka puhastuslapp õhukindlasse anumasse.
- Tolmu ja killustiku absorbeerimine vaipade, tekkide ja polstrite kleeplindiga
- Asetage kleeplint koos tolmu ja killustikuga õhukindlasse anumasse.
- Konteinerid ei kuulu majapidamisjäätmete hulka, vaid need antakse ohtlike jäätmete kogumispunktis üle.
- Puhastusvahendid ja kummikindad võib hävitada koos olmejäätmetega.