Kaudne ja otsene valgustus
Kombineeritud valgustuskontseptsioonid optimeeritud ruumi kujundamiseksHea valgustuskontseptsioon kodus koosneb tasakaalustatud kombinatsioonist kaudse ja otsevalgustuse vahel. Näitame, kuidas anda elutubadele, magamistubadele, köökidele ja muudele ruumidele struktuuri, luua hubane atmosfäär ja seada pehmeid aktsente.
Mis vahe on otsese ja kaudse valgustuse vahel?
Kaudne valgus tabab kõigepealt pinda, näiteks seina või lage. Sealt peegeldub see tuppa. Kaudse valgustuse eelis on see, et see ei pimesta ega heida varju. Otsevalgus tekitab valguskoonuse, mis on suunatud mingile alale. See loob selged valguse ja varju kontrastid. Otsevalgustuse eelis on aga see, et teatud alad saavad rohkem heledust. Siiski on oht, et valgusallikas võib pimestada - näiteks elutoas asuva seinavalgusti puhul, kus valgusallikas on otse nähtav. Tasakaalustatud valgustuskontseptsioon kasutab mõlema valgustusliigi eeliseid.
Otsene valgustus
Kaudne valgustus
Millised valgustid pakuvad kaudset valgustust?
Kui laevalgustid pakuvad kaudset valgustust, hajub valgus pehmelt ja pimestuseta tuppa.
Kaudsed rippvalgustid annavad kaudset laevalgustust, mis jaotub ruumis, mitte ei valgusta otse lauaplaati.
Kaudselt valgustatud seinavalgustid paistavad üles, alla või külgedele. See tagab meeldiva valguse.
Kaudse valguse parim näide on lakke paigaldatavad pesulambid. Valgus paistab lae poole ja jaguneb sealt edasi kogu ruumi.
Hubane lisavalgus ja stiilne toa aksessuaar: kaudselt valgustatud laualambid kuuluvad igasse elutuppa.
Laterna pea on läbipaistmatu ja peegelduslampide puhul peegelpinnaga. Valgus peegeldub tagasi.
LED-ribad rõhutavad mööbliesemeid või annavad ripplagedele või soklitele valguse, mis muudab ruumi täielikult.
Alates gloobuslampidest kuni valgustatud joogikülmikuteni: dekoratiivsed valgustid on tavaliselt meeldiva kaudse valgusega, mis muudab objekti veelgi huvitavamaks.
Näiteks on olemas kaudsed seinavalgustid välitingimusteks, kuid peale fassaadi ei ole muid peegeldavaid pindu. Seega piirdub mõju ainult pimestuskaitsega.
Kas on olemas valgusti, mis annab nii kaudset kui ka otsest valgust?
Täiendava lugemisvalgusega laevalgusti on suurepärane näide kaudse laevalgustuse ja otsevalgustuse kombinatsioonist. Kui põrandavalgusti otsas asuv valgusfoor paistab lae poole ja sealt levib valgus kaudselt ruumis, siis lugemisvarre on suunatud raamatute jms suunas, andes lugemiseks lisavalgustust.
Kaudse ja otsese valguse komponendiga laepesuvalgustus.
Kaudne laevalgustus pehmeks, pimestusvabaks ruumivalgustuseks.
Otsevalgus lisavalguse saamiseks, näiteks lugemisel.
Kaudne valgus elutuppa
Lisaks kaudsetele laevalgustitele kasutatakse elutoas kaudse valguse loomiseks LED-ribasid. LED-ribadega ripplagi annab elutoale kaasaegse ilme. Neid saab ka liistude või mööbliesemete taha kleepida, et tekitada pehmet, eri värvi valgusrõngast. Eelkõige RGB-funktsiooniga, muudetava valguse värvuse (erinevate valge toonide reguleerimine, vt Kelvin) ja timmitava heledusega nutikad LED-ribad pakuvad laias valikus kaasaegseid rakendusi. Täienduseks soovitatakse kasutada kaudselt valgustatud põrandalampe.
Kaudne valgus magamistoas
Magamistoas pakuvad voodiserval olevad LED-ribad diskreetset orienteeruvat valgust, mis ei häiri magamist. LED-ribasid kasutatakse ka garderoobi valgustamiseks, mis muidu saab väga vähe valgust. Kaudselt valgustatud laevalgustus annab magamistoas pehme valguse, mis ei pimesta isegi siis, kui te voodis lamate. Moodne idee fkaudse valgustuse jaoks magamistoas on voodi kõrval asuv kaudne seinavalgusti, mis annab täiendavat lugemisvalgustust.
Kaudne valgustus köögis
Köögis pakuvad kaudselt valgustatud Stripes moodsaid aktsente ja vajadusel piisavat töövalgustust - selleks sobivad ideaalselt kõrgema heledusega mudelid. Orienteerumiseks ja pehmeks valgustuseks on kaudsed seinavalgustid ideaalne täiendus kesksele rippvalgustile, mis oma otsese valgusvihuga asetab söögilaua keskmesse. Kui soovite kujundada küljepaneele & co. kaudse valgusega, leiate laia valiku pimestusvaba ja stiilse valgusega laualampidest.
Ideed kaudse valguse jaoks vannitoas
Pehme, pimestusvaba valgus on eriti oluline näiteks vannitoas lõõgastumiseks, kui te võtate vanni. Seepärast ei paista vannitoa laevalgustid kunagi otse, vaid on pimestusvabad koos hajutiga. Kaudse valgusega seinavalgustid võivad samuti aidata kaasa vannitoa heaolutunde suurendamisele. Kõige selle juures on oluline arvestada õiget IP-kaitseklassi.
Näpunäiteid kaudse valguse tagamiseks koridoris
LED-ribad tagavad ohutuse koridorides ja treppidel. Üksikute sammude esiletõstmine LED-ribadega tagab optimaalse nähtavuse ja orienteerumise. Nad on ka lavastuse mõttes tõeline tipphetk! LED-jalgseinad sobivad ideaalselt eelkõige koridoridesse, sest need valgustavad ruumi diskreetselt ja annavad samal ajal ka orientatsiooni. Passiivse valgustuse eeliseks on kaudse valgusjaotusega seinavalgustite puudumine, mis on oluline kriteerium koridoride ja trepikodade valgustamisel.
Otsese valguse õige kasutamine
Üksikud kohtvalgustid ja kohtvalgustid valgustavad näiteks öökappi või kirstu. Valgus on suunatud otse sellesse piirkonda, mis on oluline. Samuti võib sel viisil lavastada esemeid, nt figuuri.
Ruumi tervikliku ümbritseva valgustuse tagamiseks kasutatakse mitmekülgseid laevalgusteid. Ühtlase valgustuse saavutamiseks on oluline, et kohtvalgustid oleksid õigesti joondatud.
Laepesulambi varrel olev lugemisvalgusti on samuti otsene valgusallikas, mida kasutatakse konkreetse ala - antud juhul raamatu või ajalehe - valgustamiseks.
Rippvalgustite valgusvihk ümbritseb söögilauda ja naabertoole. See loob hubase atmosfääri ja hajutab õrnalt ümbrust.
Vabalt seisvatel kontorivalgustitel on sageli otsevalgustuse osa, mis valgustab töölauda, ja kaudse valguse osa, mis paistab lae poole ja annab pehmet ruumivalgustust.
Need on ideaalne näide otsevalgustusega pindalavalgustusest: laualampide valgustid. Need valgustavad dokumente ja raamatuid ning vähendavad seega silmade pingutust.
Teede valgustus on klassikaline otsevalgustuse rakendus õuealadel. Teetulede valgusvihud on omavahel seotud ja tagavad hästi valgustatud tee.
Püsivalt paigaldatud põrandavalgustid sobivad ideaalselt fassaadi lavastamiseks. Esipoolt valgustatuna näib karge fassaad siledamana. Lame nurk seevastu rõhutab näiteks kivist või puidust fassaadi struktuuri.
Paindlikud maapinnaläbipaistjad sobivad ideaalselt aeda ja selle muutuva taimestiku jaoks. Nad loovad lillepeenradele ja põõsastele stseeni, valgustades neid altpoolt. See loob huvitavaid valguse ja varju efekte.
Suured välialad on valgustatud liikumisanduritega varustatud välivalgustitega. Need pakuvad optimaalset valgust sõidu või kõndimise ajal ning tänu andurile on need töös ainult siis, kui neid vajatakse.
Köögikappide all olevad tööpinnad on näide piirkonnast, mis on sageli liiga pime ja vajab täiendavat valgusallikat. Üks lahendus on mööblivalgustus.
Et vältida pimestamist raseerimisel, meikimisel, hammaste pesemisel või näo pesemisel, on peeglilambid varustatud hajutiga, mis vähendab valgusallikast tulenevat pimestamist.
Kai Krzyzelewski _Editor ja valgustusekspert {{STORENAME}}
Ekspertide nõuanne: Millal milline valgustüüp sobib?
"Sisekujundus on seotud otsese ja kaudse valguse ideaalse kombinatsiooniga.
Me kasutame kaudset valgustust, et luua hubane ja pingevaba atmosfäär. Otsevalgustuse kasutamine on midagi enamat kui lihtsalt struktuuri loomine: teatud alad vajavad lisavalgust, et saaksime seal teha just neid tegevusi, mida soovime. Mis oleks ju hubane lugemistool ilma laualambi või laevalambi/lugemisvalgusti kombinatsiooni otsese valguseta?
Kui te teate üsna hästi, mida soovite oma eluruumides teha, siis olete loonud hea aluse otsese ja kaudse valguse planeerimise alustamiseks."