SOOVITUS
IP kaitse tüübid

IP kaitse tüübid

Kui hästi on valgusti kaitstud niiskuse ja võõrkehade eest?

IP-kaitseklass annab teavet kaitse kohta kokkupuute ja võõrkehade eest ning kaitse kahjuliku mõjuga vee sissetungi eest. Mõiste IP-kaitseklass on tavaliselt ka IP-kaitseklass. Kaitseklass viitab aga hoopis teistsugusele tooteomadusele.

Valgustid vastavalt IP-kaitseklassidele

Prios Jorell

Sobib eluruumidesse, kus ei ole niiskust

Lindby Jukka

Kaitse pritsiva vee eest igast küljest

Lucande Ferda

Vastupidavus vihmale ja putukate sissetungile

Müller-Licht Ipsum

Parem tolmukaitse töökojas või garaažis kasutamiseks

Arcchio Lienna

Tolmukindel korpus ja veesuitsmete kaitse tugeva vihma eest

Lucande Doris

Kaitstud ajutise/püsiva uputuse eest

Tähtis märkus: Pange tähele, et vannitoas on olenevalt kaitstavast piirkonnast ja väliala eri osadest ette nähtud erinevad IP-kaitseklassid, mida tuleb järgida.

Mida tähendab IP-kaitseklass?

Välituled
Välituled

Selleks, et aialamp töötaks usaldusväärselt iga ilmaga, on välitingimustes kasutataval valgustil veekindel korpus.

IP-kaitseklass (mõnikord nimetatakse ka sissevoolukaitseks) annab teavet selle kohta, kuidas toode on kaitstud võõrkehade ja niiskuse sissetungi eest.


IP-kaitseklassi tabel

Kuidas lugeda IP-kaitseklassi: IP-kaitseklass koosneb kahest numbrist. 1. Teine number näitab kaitset (inimeste või põllumajandusloomade kokkupuute eest ohtlike osadega) ning samuti seda, kuidas seade on kaitstud võõrkehade sissetungi eest. 2. Teine number näitab kaitset niiskuse eest. Mida suurem number, seda suurem on kaitse. Üldjuhul on valgustitel kaitseklassid IP20 kuni IP68.

1. Koodinumber võõrkehade sissetungi vastu 2. Koodinumber kahjuliku toimega vee sissetungi vastu

0

ei ole kaitstud ei ole kaitstud

1

Kaitstud tahkete võõrkehade eest ≥ 50 mm Kaitstud vertikaalse tilkumise eest

2

Kaitstud tahkete võõrkehade eest ≥ 12,5 mm Kaitseb vee tilkumise eest nurga all (15° kalle)

3

Kaitstud tahkete võõrkehade eest ≥ 2,5 mm Kaitstud veepritsmete eest

4

Kaitstud tahkete võõrkehade eest ≥ 1 mm Kaitstud pritsmevee eest

5

Tolmuga kaitstud Kaitstud veejugade eest

6

Tolmukindel Kaitstud tugevate veejugade eest

7

- Kaitstud ajutise uputuse eest

8

- Kaitstud ajutise uputuse eest

9

- Kaitstud kõrge rõhu ja kõrge joatoru veetemperatuuri eest
Milline IP-kaitseklass on veekindel?

Sageli eeldatakse, et IP44 on veekindel. See ei ole õige. Valgusti on veekindel ainult siis, kui see on kaitstud ajutise või püsiva sukeldumise eest. See kehtib ainult IP67 ja IP68 puhul.

Mida tähendab pritsmekindel?

IP44 pritsmekindlad valgustid pakuvad kaitset vihma eest. Tugev vihm seevastu on määratletud kui veejuga. Siin on nõutav hoopis IP65.


Millised kaitseliigid on eriti levinud?

IP44

IP44 Tähendus

Kaitse võõrkehade > 1 mm ja pritsivee eest igast küljest pakub kaitset vihma eest. Lisaks ei pääse sisse ükski putukas. Kasutatakse sageli seinavalgustuseks ja - sõltuvalt paigalduskohast - ka niisketes ruumides.

IP54

IP54 Tähendus

Kaitse pritsmete vee eest ja parem tolmukaitse kasutamiseks hobiruumis, töökojas või garaažis. Neid ei tohiks paigutada kaitsmata aeda ega maa sisse, sest nad võivad sattuda vee alla.

IP65

IP65 Tähendus

Tolmukindel korpus ja veejoa kaitse tugeva vihma eest. See tähendab, et valgustit saab paigaldada ka vabalt, st ilma varikatuseta. Kui on oht, et toode võib ajutiselt vette sattuda, on nõutav vähemalt IP67.


Milline IP-kaitseklass on kus nõutav?

Kuivades ruumides, näiteks elutoas, ei ole niiskust oodata. Seetõttu võib siin kasutada IP20 valgustid. Lisaks väljakutele vajavad aga peamiselt niiskeid ruume, nagu näiteks vannituba, suuremat IP-kaitset.

IP-kaitsetüübid vannitoas

Vannitoas tuleb arvestada niiskuse ja pritsiva veega. Seetõttu on vastavalt DIN VDE 0100-701:2008-10 nõutav vähemalt IP44, IP65 või IP67, sõltuvalt paigalduskohast.

Vannituba on jagatud kolmeks kaitstud alaks:

IP-kaitsetüübid vannitoas

IP44

Valgustid peavad olema pritsmekindlad kuni 60 cm ulatuses ümber vanni või duši ja kuni 2,25 meetri kõrgusele.

IP65

Kuni 2,25 meetri kõrguseni ümber dušipea ja vanni/duššialuse peavad tuled olema kaitstud veejoa eest ja neid võib kasutada ainult kuni 12-voldise ekstra-madalpingega.

IP67

Vanni- ja duširuumis peavad valgustid olema veekindlad ajutise sukeldumise korral ja neid tohib kasutada ainult kuni 12-voldise ekstra-madalpingega.

Ohutus: 12-voldise süsteemi toiteallikas ja trafo peavad asuma väljaspool neid kolme ala.


IP kaitse tüübid köögis

Sisemised tuled
Sisemised tuled

Eluruumis on IP20 valgustid täiesti piisavad köögi jaoks. Ainus erand võib olla näiteks valamu lähedal asuva alusplaadi valgustid. Siinkohal soovitatakse kaitseklassi IP44. Ainult kaubanduspiirkondades on sageli vaja teistsugust kaitset.


IP-kaitsetüübid keldrites ja niisketes ruumides

Keldri valgustus
Keldri valgustus

Eriti majapidamisruumides ja garaažides võib olla suur niiskus, mis võib valgustisse tungida ja seda kahjustada. Seetõttu soovitatakse nendesse piirkondadesse IP44 valgustid.


IP kaitse tüübid aias koos tiigiga

IP kaitse tüübid aias koos tiigiga

Väljakul on kõikvõimalikud ilmastikuolud. Siiski ei ole iga valgusti võrdselt avatud kõikidele ilmastikutingimustele. Paigalduskoht määrab õige IP-kaitseklassi.

_*See teave on ainult soovituslik. Mida rohkem on ala kaitstud, seda madalam võib olla IP-kaitseklass. Näidetena võib tuua IP23 \ kaetud välisseina valgustid. Kahtluse korral küsige alati meie tehnilist nõu ja laske paigaldus teostada elektrikul.

Katuse, varikatuse või rõdu all

Arhitektuuri poolt kaitstuna ei ole siin vihma oodata. IP23 on seega piisav nii seinavalgustite kui ka otse katuse alla süvistatavate valgustite jaoks.

Maja seinal

On tõenäoline, et valgusti puutub kokku vihmaga. Seetõttu on vaja IP44 pritsmekindlaid valgusteid.

Vabalt seisev

Paljud rajavalgustid on pidevalt iga ilmaga kokku puutuvad ja on seetõttu optimaalselt kaitstud ainult veejoa, st tugeva vihma eest, IP65-ga. Kui neid saab ajutiselt vette uputada, ei ole IP65 piisav.

Aiatammi lähedal

IP67 on siinkohal nõutav, samuti süvistatavate põrandavalgustite puhul, mida võib vihma korral vette uputada. Veealused tuled on IP68 ja maksimaalse sügavusega. Enamikul juhtudel on vajalik ka drenaaž.


IP-kaitsetüübid sissepääsualal ja sissesõiduteel

Välituled
Välituled

Maapinnalähedaste valgustite puhul on oht, et need võivad tugeva vihma korral vähemalt lühiajaliselt üle ujutada. See muudab kohustuslikuks veekindlad valgustid, mille kaitseklass on vähemalt IP67 - need on kaitstud kuni 30 minuti jooksul vee alla uputamise eest. Enamasti tuleb tagada ka drenaaž.


Rohkem infot selle teema kohta