Inimkeskne valgustus (HCL)
Tervist edendav valgustusdisainInimkeskne valgustus, lühendatult HCL, on valgustustööstuse uus suund. Mõiste viitab valgusele, mis keskendub inimestele ja nende heaolule, tulemuslikkusele ja tervisele. HCL valgustid kasutavad kaasaegset LED-valgustustehnoloogiat ja võimsat valgustuse juhtimist, et kohandada valguse kvaliteeti automaatselt vastavalt loomulikule biorütmile.
Meie parimad soovitused
HCL-i mõistmine:
Mida on vaja teadaValguse värvus, mida mõõdetakse kelvinites, näitab, kui soe, neutraalne või jahe valgus on. HCL-lambid orienteeruvad teatud kellaaegadel päikesevalguse valgusvärvi järgi ja muudavad seda automaatselt. See parandab töövõimet ja toetab tervislikku ööpäevarütmi (une-ärkamisrütm).
Tänapäeval mõõdetakse valgusallika heledust luumenites, mitte vattides. HCL valgus reguleerib automaatselt valgusvoo kasutaja jaoks mugavale tasemele, kasutades timmitavaid LED-valgusallikaid. Selleks mõõdavad heledusandurid ümbritseva keskkonna heledust. Loomulikult saab heledust ka käsitsi reguleerida vastavalt oma vajadustele või ülesannetele.
Energiaressursside teadlik kasutamine on tänapäeval muutunud valgustuse lahutamatuks osaks. HCL valgustid on varustatud tundlike anduritega, mis registreerivad ka staatilist tegevust, näiteks klaviatuuril kirjutamist. Kui ruumis kedagi ei ole, lülitub valgus automaatselt välja ja säästab elektrit.
Kuidas toimib inimkeskne valgustus?
HCL-i valgustid on kvaliteetsed ja uuendusliku LED-valgustustehnoloogiaga, mis suudab kohandada valguse värvi vastavalt päeva loomulikule kulgemisele. Nii annavad nad inimestele täpselt õige valguse vastavasse elu- või töösituatsiooni. Lisaks automaatsele taimerile kasutab see ka täpseid andureid, mis tuvastavad ümbritseva keskkonna heleduse sõltuvalt kellaajast ja reageerivad sellele reaalajas, reguleerides heledust.
Kõrge sinise komponendiga valgus, mis stimuleerib biorütmi, aktiveerib inimesi, et nad saaksid alustada päeva ärkvel olles.
Erinevad valgusintensiivsused sõltuvalt päevavalgusest, et edendada keskendumist ning parandada töövõimet ja vastuvõtlikkust.
Väheneva sinise komponendiga valgus, et taastada loomulik ärkamis- ja unerütm ning leida öösel puhkust ja lõõgastust.
Inimkeskne valgustus mõjub positiivselt inimeste biorütmile nagu tervislik valgus. Paljud protsessid organismis toimivad kõige paremini, kui me oleme väljas. Kuna see ei ole võimalik iga töötava inimese puhul, optimeeritakse kunstlikku valgustust, et võimaldada maksimaalset tõhusust ja heaolu.
HCL-valgus simuleerib tegeliku päevavalguse loomulikku kulgu ja on seetõttu bioloogiliselt eriti tõhus.
Millist mõju avaldab inimkeskne valgustus füsioloogilistele protsessidele?
Human Centric Light'i simuleeritud looduslik valgus mõjutab emotsionaalseid ja bioloogilisi protsesse. Lisaks fotoretseptoritele (vardad ja koonused) on inimsilmas ka valgustundlikud ganglionrakud. Need vastutavad ööpäevarütmi, st meie sisemise kella eest (mida nimetatakse ka ööpäevarütmiks). Ganglionirakud reguleerivad meie melatoniini tasakaalu, mis omakorda tagab tervisliku ja rahulikku une. Muud hormoonid, mis mõjutavad ja suurendavad meie jõudlust, on kortisool, dopamiin ja adrenaliin.
- Töö parem
- Unne paremini
- Tunne on parem
Kus kasutatakse inimkeskse valgustuse vahendeid?
Üks HCL-valgustuse peamisi rakendusi on kontorivalgustus - nii professionaalselt kui ka kodukontoris. Kvaliteetse valguse tagamine on eriti oluline istuva siseruumides toimuva tegevuse ja ekraanitööde puhul, et oleks võimalik pikalt tööle keskenduda ja end töökohal mugavalt tunda.
Teine kasulik rakendus HCL-valgusele on haridusasutustes. Valgus, mis kohandub automaatselt vastavalt biorütmile sõltuvalt kellaajast, suurendab keskendumisvõimet ja vastuvõtlikkust. Õpiedukus ja mälufunktsioon paranevad ning veamäär väheneb.
Teine inimkeskse valgustuse rakendus on tervishoiusektoris. HCL-i positiivne mõju tervisele ja ööpäevarütmile parandab patsiendi heaolu. Terve ööpäevarütm on äärmiselt oluline haiglates ja hooldusasutustes, näiteks vanadekodudes.
Millised on kehvade valgustustingimuste mõju?
Inimkeskse valgustuse vastandumine (vähesed või puuduvad reguleerimisvõimalused, vähene päevavalgus, kunstlike valgusallikate ebapiisav valgusvoog ja muud häirivad tegurid, näiteks pimestamine) võib põhjustada väsimust, loidust ja keskendumisvõime puudumist. Isiklikku heaolu saab parandada ka koduses keskkonnas kaasaegse valgustusega, mis on kooskõlas biorütmiga.
Valgustuse disain professionaalilt
Meil on oma spetsiaalne osakond äripindade professionaalseks optimaalse valgusega sisustamiseks, mis toetab äriettevõtteid valgustuse projekteerimisega.
HCL koos nutika koduvalgustusega
Paljudel kaasaegsetel nutikodutoodetel on CCT-juhtimine. See viitab valgusvärvi reguleeritavusele. Nagu "tõelise" HCL-valgustuse puhul, saab selle funktsiooniga kohandada kelvinite väärtust vastavalt päeva kulgemisele. Lisaks saab enamikku nutikodu valgusallikaid programmeerida rakenduse kaudu. See võimaldab kavandada päevavalguse loomulikule kulgemisele vastavat rutiini.
Paljud nutika kodu valgusallikad võimaldavad valguse värvi individuaalselt seadistada. Veenduge, et poes on valgusvärvi jaoks määratud vahemik või mitu valitavat värvi. See on tooteti erinev.
Paljudes valgustites on ka CCT- ja timmimisfunktsioon. Ka siinkohal täpsustame täpset vahemikku valguse värvuse muutmiseks poes. Kõige soojem ja kõige jahedam valguse värvitoon on tooteti erinev.
Kuidas seadistada integreeritud CCT-funktsiooniga nutikaid kodulampe või -valgusteid
Valge päevavalgus (>5 300 kelvini) hommikul. See võib olla teile tuttav valguse äratuskellast, mis äratab meid päevavalguse aktiveerimisega. Kui kasutate seda ka vannitoas, näiteks hommikuse vannitegemise ajal, siis tunnete ärkamise efekti veelgi enam.
Soe valge valgus (<3 300 kelvini) õhtul. See on tuttav nutitelefoni või tahvelarvuti automaatselt soojeneva taustavalgustuse puhul. Soe valge valgus soodustab paremat magamist, kuna see paneb keha magama.