Aia valgustus
Valgustuse ideed õues asuvasse elutuppa Funktsionaalsete ja dekoratiivsete valgustusideede kombinatsiooniga muutub aed teiseks elutoaks - täis hubasust ja mugavust. Valgustatud teed, taimed, lillepeenrad ja basseinid lisavad igale aiapeole meeleolu ja muudavad õhtuse õuesviibimise veelgi nauditavamaks. Anname näpunäiteid meeleoluka aiahooaja jaoks, mis hõlmab ka energiatõhususe põhitõdesid - alates LED- ja päikesepaneelidest kuni nutika tehnoloogiani.
Meie aia lemmikud
Avastage ideid aia valgustamiseks
Aia valgustuse uuendused
Praktiline ja mugav aiaradade valgustus
Rada- ja pjedestaalivalgustid toovad turvalisust ja meeleolu meie õuealadele. Need kaunistavad stiilselt radu, lillepeenraid ja terrasse. LED-tee valgustid koos maanduspiigiga ei nõua üldse paigaldustöid. Kui soovite elektrit säästa, kasutage liikumisanduritega radade valgustust. Et saada rohkem kasu ühes, on olemas pistikupesad, mis valgustavad samaaegselt teid ning laadivad ja kasutavad elektrilisi aiatööriistu, kaasaskantavaid tuled jms.
Osta nüüd
Atmosfääriline taimede ja puude valgustus
Kui te ei soovi, et teie lillepeenar hämarusse kaoks, on välisvalgustid hea idee valgustuseks. Taimede kohtvalgustid ja maapinnalähedased kohtvalgustid suunavad puud ja lillepeenrad suunatud valgusega - valguse ja varju atmosfäärilisteks mängudeks. Maapinnaläbistega kohtvalgustid saab paigaldada hetkega. Neid saab paindlikult paigutada puude, põõsaste vahele ja voodisse. Näpunäide: keratuled sobivad suurepäraselt ka haljastuse harmoonilise valgusmängu loomiseks.
Osta nüüd
Dekoratiivsed tuled voodi ümber
Värviliste motiividega dekoratiivsed tuled flamingodest kuni aiatolmudeni on loovalt kujundatud aia jaoks hädavajalikud, kaunistades päeval meie lillepeenraid ja kastes neid õhtul soojas valguses. Täiuslikud seadmed paindlikkuseks ja elektrikulude säästmiseks: LED-dekoratsioonivalgustid koos maapealse piigiga ja päikesepaneeliga.
Osta nüüd
Tiigi ja basseini valgustus puhtaks atmosfääriks
Valgustatud aiatiik või bassein on tõeline pärl kinnistul. Valikus on erinevaid valgustusvalikuid alates IP68 kaitsega veealustest valgustitest, mis paigaldatakse maapinnale või seintele, kuni ujuvate valgustite, mille valgusvärvid muutuvad, kuni kohtvalgustite ja päikesepallideni, mis paigutatakse ümber jaheda vee.
Osta nüüd
Muljetavaldav seina-, aia- ja trepikodade valgustus
Kaasaegsed kohtvalgustid, põranda- ja seinavalgustid kastavad trepikojad, seinad ja aiad meeldivas valguses, andes kindluse ja meeldiva visuaalse piiri kinnistule. Kui soovite trepi valgustamisel energiat ja kulusid kokku hoida, võite kasutada päikesepaneeliga seinavalgustit. Ja päikesepaneelidega on juba saadaval seinte ja aedade valgustid, Stripes & Co.
Osta nüüd
Ekspertide nõuanded aia valgustuskontseptsioonide kohta
Usalda LED-i
Kaasaegne LED-tehnoloogia võib võrreldes vanemate valgustustehnoloogiatega säästa kuni 90 % energiat - ja uue energiatõhususe klassi A puhul isegi rohkem. LED-aiatuled on tänu oma pikale elueale ka praktiliselt hooldusvabad. Pistikupesaga valgustite puhul saab vana valgusallika hõlpsasti asendada LED-lambiga.
Kasutage päikeseenergiat
Kui soovite oma aeda täielikult ilma elektrita valgustada, on soovitatav kasutada LED-tehnoloogiale tuginevaid päikesevalgusteid. Eelised: ei mingeid elektrikulusid, ei mingeid kaablite paigaldamist, ei mingeid pistikuid. Päikeseaku optimaalseks laadimiseks paigutage päikesemoodul alati päikesepaistelisse kohta, mis on suunatud lõunasse, ning hoidke see vaba mustusest ja lehtedest. Liikumisandurid tagavad, et tuled ei lülitu asjatult sisse.
Kasutage arukat kodu
Nutikas välisvalgustus inspireerib lõputute võimalustega. Rakenduse abil saate valida igaks olukorraks sobiva valgusvärvi ja heleduse. RGB-funktsioon muudab selle loominguliseks ja värviliseks. Kõikehõlmavad süsteemid, nagu Philips Hue, pakuvad tohutut valikut põnevaid välisvalgusteid välisvalgustuse elegantseks valgustamiseks. Võrgustatud valgustuskontseptsioonid ja -rutiinid on võimalik programmeerida hetkega.
Pöörake tähelepanu IP-kaitseklassile
Sõltuvalt nende asukohast ja paigalduskohast vajavad välitingimustesse paigaldatavad valgustid asjakohast IP-kaitseklassi, et hoida võõrkehad ja niiskus tundlikust elektrisüsteemist eemal. On vahet, kas aiavalgusti on mõeldud valgustuse loomiseks varikatuse all, vabas õhus maapinnal või isegi näiteks tiigis.
KKK: Korduma kippuvad küsimused aiavalgustuse kohta
Aia valgustus on väga individuaalne ja sõltub mitte ainult isiklikest eelistustest, vaid ka ruumilistest tingimustest: Kas tegemist on väikese aiaga, kus on terrass ja kitsas mururiba, või suure krundiga, kus on palju puid, aiamaja, ujula ja paviljon? Enamasti on nõuded kusagil vahepeal. Kõigi stsenaariumide puhul tuleb siiski märkida, et energiatõhusa valgustuse saab saavutada päikese-, LED-, hämarikuanduri ja liikumisanduriga. Planeerimisel tuleb arvestada IP-kaitseklasside ja toiteallikaga, samuti tegeliku eesmärgiga: kas see on mõeldud salongis atmosfäärivalgustuse loomiseks? Siis on soe valge valgus ja loomingulised dekoratiivsed tuled ideaalsed. Trepikodade valgustus seevastu on rohkem seotud funktsionaalsete aspektidega, nagu näiteks pimestusvaba valgustus ja ohutus. Kui teil on küsimusi aiavalgustuse kohta, võtke palun ühendust meie tehnilise nõustamise keskusega.
Iga aiavalgusti on ilmastikutingimustele avatud. Kuna aga valgustid võivad olla kaitstud näiteks katusega või asuda aiatiigi lähedal, on välisvalgustitel erinevad IP-kaitsetüübid (Ingress Protection). Esimene number annab teavet kaitse kohta võõrkehade eest. Teine puudutab kaitset niiskuse eest. Näited: IP44 (kaitse võõrkehade vastu >= 1mm ja pritsmevee eest) või IP68 (tolmukindel ja kaitstud pideva sukeldumise eest).
See, kui eredalt peaks välisvalgusti särama, sõltub siiski eelkõige selle kasutusotstarbest ja sellest, kuidas te seda tunnete. Loomulikult peab umbes 1000 lumeni valgustusega sõidutee kohtvalgusti särama eredamalt kui 100-400 lumeni heledusega lisavalgusti terrassil õhtuse grillimise jaoks.
See sõltub rakendusest. Alla 3300 kelvini annab aeda hubase ja mõnusa valguse. See soe valge heledat värvi muudab aia teiseks elutoaks. Universaalne valge valgusvärv vahemikus 3300 kuni 5300 kelvinit sobib eriti hästi sõiduteede ja muude praktiliste valgustite kohtvalgustiteks. Elutoas leiab see oma vaste näiteks lauavalgustuses. Lõppkokkuvõttes on kõik siiski isikliku maitse küsimus.
Kui aiatuled - nt rajavalgustid - vajavad fikseeritud kaablit, siis tagavad selle maa-alused kaablid, mis on niiskuse suhtes tundmatud. Tavapärane on labidakindel paigaldus, st vähemalt 60-80 cm sügavusele ja külmakindluseta paigaldamine paindlikesse torustikesse ja umbes 10 cm ümbritsevasse liivakihtidesse. Kaabli marsruut on kaitstud ja tähistatud maa-aluste telliskivide ja PVC hoiatuslindiga. Lampenwelt soovitab tungivalt, et elektripaigaldustöid teostaks alati spetsialist.
Kui valgustus on ohutuse tagamiseks hädavajalik, on parem valida vooluühendusega valgustid. See kehtib näiteks trepi ja garaaži valgustuse ning kõigi sissemurdmiskaitseks kasutatavate valgustite kohta. Hübriidvalgustid tagavad, et süsteem lülitub päikeseenergiast elektrivõrku, kui päevasel ajal salvestatud energiast ei piisa. Puhtaid päikesevalgusteid, mis annavad aias valgustuse, laetakse päikesest. See tähendab, et päikesevalgustid ei pea olema ühendatud, vaid neid saab igal ajal ilma eriteadmisteta paigaldada. Ideaalis peaksid päikesevalgustid olema orienteeritud lõuna suunas, et nad saaksid alati piisavalt päikest. Samuti tuleb jälgida, et paneel ei oleks määrdunud või lehtedega kaetud.
Paljud kvaliteetsed ja kauakestvad aiatuled kasutavad tänapäeval varju ja korpuse jaoks plasti ja alumiiniumi. Roostevaba teras on siiski endiselt üks populaarsemaid materjale. See stabiilne ja temperatuurikindel materjal on vähem vastuvõtlik korrosioonile ja seda on väga lihtne puhastada. Veelgi enam, see näeb alati kvaliteetne välja, kuhu iganes sa ka ei läheks.
Paljud valgustid on nüüd saadaval püsivalt paigaldatud liikumisanduriga. See on suur abi mugavuse, ohutuse ja tõhususe seisukohalt. See minimeerib komistamisohu ja tähendab, et valgust saab alati nautida siis, kui seda on vaja. Liikumisanduritega valgustid on ka keskkonnasõbralikumad ja kestavad kauem, sest valgus lülitatakse sisse ainult siis, kui seda vajatakse.
Madalpinge aiasüsteeme (nt Paulmanni Plug & Shine ) saab hõlpsasti paigaldada aedadesse ja õuealadele, isegi ilma kvalifitseeritud elektrikuta. Nii saab ilma suurema vaevata valgustada terrassid, teed, lillepeenrad, puud ja seinad. Madalpinge 12-voldise süsteemiga võimaldab näiteks lihtsat ja ohutut paigaldamist. Täiendavad eelised: Komponendid sobivad kasutamiseks välitingimustes ja on kaitstud niiskuse eest. Samuti saab tuled igal ajal ümber paigutada. Süsteeme saab ka kiiresti laiendada.
Üldreeglina ei tohi valgus paista naaberkinnistule ja eelkõige ei tohi see kedagi pimestada. Kui naaber peab näiteks sulgema aknaluugid või kardinad, et teda magamise ajal mitte häirida, võib ta välisvalgustuse omaniku vastu kohtusse pöörduda. Seetõttu vastutab omanik selle eest, et valgusimmissioon jääks mõistlikesse piiridesse. Kohtuvaidluse korral otsustab kohus individuaalselt.