Kuni 65% allahindlust rohkem kui 15,000 tootest Säästa nüüd
Liikumisandurid reguleerivad automaatselt aia ja maja valgustust. Asjaolu, et valgust ei pea enam käsitsi sisse lülitama, tähendab täiendavat mugavust. Kui teil ei ole käsi vaba, osutub see luksus äärmiselt praktiliseks. Vigastuste ohtu vähendab ka liikumisandurite kasutamine. Seda seetõttu, et väljas on komistamisohud õigeaegselt äratuntavad ja siseruumides ei ole vaja pimedas valguslülitit otsida.
Liikumisandurid aitavad kaasa ka sissemurdmiskaitsele. Kui majale tahtmatult lähenevate inimeste jaoks on valgus sisse lülitatud, tõrjutakse nad sageli eemale ja sissemurdmiskatset ei tehta üldse.
Lõpuks on liikumisandurid pikemas perspektiivis rahakotile säästlikud: kuna nad lülitavad valguse sisse ainult siis, kui seda tegelikult vajatakse, on nad kulusäästlikud ja keskkonnasõbralikud samal ajal. Päevad, mil unustati valgus välja lülitada, kuuluvad minevikku, mis pikendab oluliselt valgusallikate kasutusiga.
Liikumisandurid on saadaval eraldi tarvikutena või püsivalt valgustitesse paigaldatuna. See põhineb erinevatel tehnoloogiatel, mida saab kasutada ka kombineeritult:
Passiivsed infrapunaandurid (PIR-andurid)
Kõrgsagedus- või radarandurid
Ultraheliandurid
Kaameraandurid
Liikumis- ja kohalolekuandurite erinevus seisneb andurite tundlikkuses. Kui liikumisandurid reageerivad suurematele liigutustele, nagu näiteks kõndimine, siis kohalolekuandurite jaoks piisab ka kõige väiksematest liigutustest, nagu näiteks uksekäepideme alla vajutamine või klaviatuuril kirjutamine. See muudab liikumisandurid sobivaks väliruumidesse, et pakkuda valgust pimedas ja peletada sissemurdjad eemale. Siseruumides kasutatakse neid sageli koridorides ja trepikodades. Seevastu kohalolekuandurid on mõeldud elu- ja tööruumidesse. Siin annavad nad valgust kõige väiksematele liigutustele. Kaasaegsed liikumis- ja kohalolekuandurid teostavad automaatset heleduse mõõtmist ja lülituvad automaatselt välja, kui on piisavalt päevavalgust.
Meie juhendist leiate selge infograafika kohaloleku- ja liikumisandurite rakendusvaldkondade kohta.
PIR-andurid (passiivsed infrapunaandurid) ei edasta mingeid signaale, vaid võtavad vaid vastu ümbritseva keskkonna soojuskiirgust ja toimivad seetõttu passiivselt. Neid aktiveerivad dünaamilised soojusallikad, st liikuvad objektid. Need võivad olla nii inimesed kui ka loomad ja soojad automootorid. PIR-andurid ei reageeri aga staatilistele soojusallikatele, näiteks päikesevalgusele. Saadaval on ka mudelid, mida ei aktiveeri väikesed loomad. See hoiab ära tarbetu energiatarbimise, kui kassid või siilid mööda tormavad.
PIR-andurid vajavad otsest kontakti objektiga, et optimaalselt tuvastada temperatuurierinevusi. Seetõttu ei tohi neid tahtlikult või varjatud kujul paigaldada. Andurite tundlikkus võib nõrgeneda ka tugeva vihma või talvel paksu riietuse tõttu.
Hoones ja aia kasutatakse PIR-anduritega liikumisandureid. Need on õige valik, kui tegemist on suurte liikumiste avastamisega. Nad registreerivad, kui inimene kõnnib või kui auto läheneb. Oluline on teada, et PIR-anduritega liikumisandurid tuvastavad poole suunatud liikumist paremini kui otsepoolset liikumist. Seda saab seletada sellega, et liikumisandur jagab tuvastatava ala üksikutest aladest koosnevaks ruudustikuks. Võite kujutada sellist ala kui teie laiali sirutatud sõrmede vahelist kaugust. Kui inimene läheneb liikumisandurile otse, võib ta jääda ühte piirkonda, nii et andur ei tuvasta muutusi. Kui see läbib liikumisanduri nurga all, ületab see mitu nähtavat pinda ja tuvastatakse muutus. Seepärast tuleb paigaldamisel pöörata tähelepanu nurgale. Lisaks tuleb PIR-anduritega liikumisandurid paigaldada nii, et need ei oleks varjatud. Selle põhjuseks on see, et otsene visuaalne kontakt objektiga on täiuslikuks funktsioneerimiseks hädavajalik.
PIR-anduritega liikumisandurid on parim meetod nii välisruumide kui ka koridoride, garaažide ja trepikodade puhul. Need ei sobi aga väiksemate liigutuste, näiteks istuva kontoritöö ajal tehtavate liigutuste registreerimiseks. Siinkohal on mõttekam kasutada nn kohaloleku detektoreid. Ka need tuvastavad soojuskiirgust infrapunaandurite abil - ainult et nad reageerivad palju tundlikumalt. See on võimalik tänu nägemisvälja väga üksikasjalikule, malelaudalaadsetele jaotustele. Kohalolekuandurid suudavad tuvastada väikseimadki liigutused, näiteks klaviatuuril kirjutamise. Seetõttu sobivad need eelkõige kontoritesse ja eluruumidesse.
Kõrgsagedusandurid (HF-andurid) kiirgavad radarikiiri (elektromagnetlaineid) ja reageerivad nende peegeldusele - kaja kujutisele. Seetõttu töötavad nad aktiivselt. Kui objekt liigub, muutub sagedus, millega kiiratud lained peegelduvad. Nii registreerib andur muutuse. HF-andurid toimivad temperatuurist sõltumatult. Neid saab paigaldada ka seinte, klaasi või puidu eest varjatud kujul. Selle põhjuseks on see, et erinevalt infrapunaanduritest ei vaja otsest kontakti objektiga ja nad suudavad läbida õhukesed seinad. Nende kõrge tundlikkus on võimalik tänu sellele, et tuvastamine toimub samaaegselt nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt.
Kõrgsagedusanduritega liikumisandurid sobivad väga hästi keldriruumide ja läbipääsude nurga all, kus infrapunaandurid jõuavad oma piirini. Kõrgsagedusanduritega kohalolekuandureid kasutatakse peamiselt eluruumides. Nad registreerivad peenemaid liigutusi - isegi lugemistoolis või kontoris istudes. Need on väga praktilised ka tualettide ja pesuruumide jaoks, sest nad suudavad tuvastada liikumist isegi uste taga.
Pikka aega ei sobinud HF-andurid välitingimustes kasutamiseks nende suure tundlikkuse tõttu - isegi üks mööduv leht piisas signaali saatmiseks. Nüüdseks on tehnoloogia siiski nii kaugele arenenud, et see suudab eristada inimeste liikumist putukatest, langevatest lehtedest ja vihmast. Selliseid intelligentseid HF-andureid (iHF) kasutatakse nüüd üha enam välitingimustes.
Ultrahelianduritega liikumisandurid edastavad ja võtavad vastu helilained inimesele kuuldamatus vahemikus. Nad tungivad ruumi kuni viimase nurgani ja suudavad tuvastada takistuste taga olevaid objekte isegi ilma otsese nägemiskontaktita. Neid ei tohiks siiski paigutada katte taha või kütteseadme kohale, sest helilained kanduvad õhu kaudu edasi. Erinevalt HF-anduritest ei suuda ultraheliandurid ka õhukestest seintest läbi tungida.
Ultrahelianduritega liikumisandurid on ideaalsed pikkade koridoride ja esikute jaoks. Kohalolekuanduritena kasutatakse neid sageli kontorites, kuna need on oma suure tundlikkuse tõttu ette nähtud istuva tegevuse jaoks.
Liikumisandureid saab kasutada ka kaameraandurite kaudu. Kui pildisalvestuses registreeritakse muutus, saab valguse signaali kaudu sisse lülitada ja loomulikult saab käivitada häire. Seda tehnoloogiat kasutatakse peamiselt turvatehnoloogia valdkonnas. Steinel on nüüdseks välja töötanud kaameraandurid, mis suudavad tuvastada ja loendada inimesi, olenemata sellest, kas nad istuvad või seisavad, ning mida saab kasutada avatud kontorites või konverentsiruumides.
Liikumisandurid on saadaval nii eraldi tarvikutena kui ka püsivalt paigaldatuna valgustusse. Kui liikumisandurid on ühendatud valgusallikatega, tuleb jälgida, et kasutatakse ainult valgusallikaid, mis kiirgavad kohe täielikku valgusvoogu. Samuti on oluline jälgida liikumisanduri jaoks lubatud valgusallika maksimaalset elektrilist võimsust (vattide arv).
Kõige lihtsam lahendus on osta otse koju ja aeda integreeritud liikumisanduritega valgustid. Stiilsed alusvalgustid ja rajavalgustid ** liikumisanduritega on saadaval välitingimustes, mis muudavad öise aias käimise turvalisemaks ja loovad samal ajal kauni atmosfääri. Sellised välisvalgustid on juba täna saadaval võrgustikuga: kui valgus tuvastab liikumisanduri kaudu liikumise, saadab see signaali võrgustikuga ühendatud valgusallikatele. See lülitab automaatselt kõik tuled korraga sisse ja valgustab aiatee.
Kuna liikumisandurid on praegu saadaval peamiselt püsivalt paigaldatud valgustitesse, ei ole enamasti vaja neid olemasolevasse elektrisüsteemi paigaldada. Kui te otsustate siiski eraldi liikumisanduri kasuks, saate selle väikese vaevaga ise paigaldada. Enne liikumisanduri ühendamist veenduge kindlasti, et olete järginud tavapäraseid, rangeid ohutusreegleid, mis kehtivad elektrooniliste süsteemidega töötamisel.
Oluline on ka järgmine esialgne kaalutlus: kas valgusallikat peaks tulevikus juhtima ainult liikumisanduri kaudu või peaks see olema juhitav ka lüliti kaudu? Kui soovite mõlemat võimalust kombineerida, valige nn valikulüliti. See võimaldab valgustuse püsivalt sisse või välja lülitada ja lülitada liikumisanduri režiimi. Samuti saate seadistada liikumisanduri nii, et see oleks aktiivne öösel ja et valgus toimiks päeval lüliti abil.
Samuti peate selgitama, kas soovite paigaldada oma liikumisanduri pinna- või veepealse paigaldusega. Pinnapealse versiooni puhul saate kasutada vastava valgusallika lülituskasti. Selleks eemaldage valguslüliti ja ühendage liikumisandur. Kaubanduses on saadaval kolmejuhtmelise tehnoloogiaga või kahejuhtmelise tehnoloogiaga liikumisandurid, millel on vastavalt kaks või kolm ühendusklemmi. Kahejuhtmeline tehnoloogia ei nõua neutraalset juhet.
Järgmises etapis määrake kaugus lähenevast objektist (tuvastamispiirkond) ja kestus, mille jooksul valgus peaks jääma liikumise tuvastamisel sisse lülituma (** sisselülitamise kestus**). Samuti saate kasutada hämaruse andurit, et määrata ümbritseva keskkonna heleduse, mille juures teie valgus peaks aktiveeruma. Nüüd on vaja vaid liikumisandur lülituskasti sisse keerata - ja ongi valmis.
Muide, igale valgusallikale ei ole vaja paigaldada eraldi liikumisandurit. Saate hõlpsasti ühendada mitmeid valgusallikaid ühe liikumisanduriga. Turvalisuse huvides veenduge siiski, et liikumisanduri ühendatud koormust ei ületata.
Püsivalt paigaldatud liikumisanduritega valgustid on nüüd saadaval ka patareiga. Valgusti paigaldamiseks tuleb lihtsalt patareid sisse panna ja valgusti soovitud asendisse asetada. Selles kombinatsioonis sobivad kõige paremini energiasäästlikud LED-lambid, et patareid kestaksid võimalikult kaua.
väljakutel ja vannitubades veenduge, et liikumisanduril on piisav IP-kaitseklass. See on ainus viis tagada piisav kaitse vee ja võõrkehade sissetungi eest. Seadmed, mille kaitseklass on IP54\ või kõrgem, sobivad kasutamiseks välitingimustes maja seinal või katuse all. See kaitseb neid tolmu ja pritsiva vee eest. Näiteks kaitseklassiga IP66 oleks teie liikumisandur isegi tolmukindel ja kaitstud veejoa eest. See on soovitatav juhul, kui sein või katus ei paku kaitset.
Vannitoa puhul piisab lae kaitseklassist IP44, mis kaitseb seadet pritsiva vee ja üle ühe millimeetri suuruste võõrkehade eest. Vanni lähedal on aga parem, kui see on IP65 kaitseastmega. Eluruumides, kus ei ole oodata niiskust, piisab IP40 kaitseklassiga liikumisanduritest, mis kaitsevad seadmeid üle ühe millimeetri suuruste tahkete võõrkehade, kuid mitte vee eest.
Liikumisandurite paigalduskõrgus on vähemalt 2 meetrit**, mis on soovitatav paigaldada väliruumidesse. Üks põhjus on see, et liikumisandur tuleks paigaldada kõrvaliste isikute - eelkõige murdvaraste - jaoks kättesaamatus kohas. Teiseks, mida kõrgemale te paigaldate liikumisanduri, seda suurem on kaetav ala. Kui see on paigaldatud liiga madalale, on kaetud ainult suhteliselt väike ala. Seetõttu peaksite oma projekti jaoks otsustama individuaalselt. Samal ajal tuleb järgida tootja soovitusi paigalduskõrguse kohta.
Liikumisandurid on saadaval tuvastamisnurgaga 90° kuni 360°. Kui näiteks on vaja katta terve ruum, tuleks eelistada laele paigaldamist, sest siin saab katta 360° avastamisala. Seinale paigaldamisel piisab 180° avastamisnurgast. Selliseid liikumisandureid on kõige parem kasutada koridori valgustamiseks või maja ümbritseva välisala turvamiseks. Seevastu 90° nurgad on täiesti piisavad maja sissepääsu valgustamiseks, kui see on vajalik. 240° avastamisnurgaga liikumisanduri võib paigaldada maja ühte nurka, et kaitsta korraga kahte maja välisseina.
Kui te ei ole veel kindel rakenduses, võite osta ka suure avastamisnurgaga liikumisanduri ja hiljem kohandada seda suitsmete abil kasutatavale alale.
Kui te paigaldate liikumisanduri turvalisuse tagamiseks välisseinale, siis peaksite veenduma, et ka vahetult selle all olev ala oleks tuvastatud. Avastamispiirkonnast möödapääsu vältimiseks võib kasutada niinimetatud Kreepi kaitset. Selleks kasutatakse kas spetsiaalset objektiivi või teist sensorit.
Selleks, et vältida liikumis- või kohalolekuanduri aktiveerimist päevavalguses, soovitame kombineerida selle valgusanduriga. Siin saate määrata hämaruse astme, mille puhul liikumisandur väljas või kohalolekuandur sees peaks valgusallikat aktiveerima. See takistab valguse sisselülitamist piisava heleduse korral. Hämarusanduri abil saate säästa ka energiat ja kulusid ning seega kaitsta keskkonda ja oma rahakotti. Kaasaegsetel liikumisanduritel on sellised hämarusandurid standardselt sisseehitatud. Muide: Steinel müüb hämarate lülitite nime all Nightmatic.
Liikumisandurite üks eelis on see, et nad säästavad energiat. Kuna valgus lülitub sisse ainult siis, kui seda tegelikult vajatakse, saab siinkohal elektrikulusid kokku hoida. LEDid](https://c_360) on ka keskkonnasõbralikud ja kulusäästlikud, mistõttu on see valgustustehnoloogia ilmselge valik kombinatsioonis liikumisanduritega. Samuti saavutavad valgusdioodid 100-protsendilise heleduse kohe pärast sisselülitamist ning sagedane sisse- ja väljalülitamine ei mõjuta neid. Seetõttu sobivad need ideaalselt liikumisandurite jaoks.
Kuna areng liigub üha enam intelligentse kodu suunas, on nüüd olemas ka liikumisandurid, mida saab sellesse tehnoloogiasse integreerida. Teated tegevuste kohta saab välja kutsuda otse äpi kaudu nutitelefoniga. Seda saab kasutada ka funktsioonide ja tundlikkuste seadistamiseks ja kontrollimiseks. Ka ajakontroll on võimalik ilma probleemideta. Koduautomaatikasüsteemi kaudu võrku ühendatud liikumisandureid saab ühendada ka näiteks dimmeritega, nii et magamamineku ajal lülitatakse sisse ainult dimmerdatud valgustus.
Steinelit peetakse pioneeriks liikumisandurite valdkonnas. Kuid ka teiste kaubamärkide tarnijate tootevalikusse kuuluvad tänapäeval kvaliteetsed kohaloleku- ja liikumisandurid. Järgnev ülevaade näitab valikut liikumis- ja kohalolekuandurite pakkujatest Saksamaa turul:
*Kas teil on veel küsimusi? Siis võtke julgelt ühendust meie klienditeenindusmeeskonnaga, kes annab teile asjatundlikku ja sõbralikku nõu teie isikliku valgustusprojekti kohta. _tema_ leiate meie kontaktvormi.
Läbiviidud hinnad vastavad tootja soovitatud jaemüügihinnale.
Kõik hinnad sisaldavad 22% käibemaksu, ilma tarnekuludeta.